Produktbeskrivning
IPS e.max Press Rohling LT är en litiumdisilikat-glaskeramik utformad för framställning av helkeramiska protetiska ersättningar genom pressteknik. Materialet används för tillverkning av singelkronor, broar, inlägg, onlays och fasader.
LT-puckarna (Low Translucency) kännetecknas av en lägre ljusgenomsläpplighet, vilket gör dem lämpliga för fall där den underliggande tandsubstansen behöver maskeras mer effektivt än med högtransparenta material. De är optimerade för användning vid antingen målningsteknik eller cut-back-teknik, där den incisala delen kompletteras med skiktporslin för att uppnå önskat slutresultat.
Bearbetningen sker i en pressugn, vilket säkerställer hög passformsnoggrannhet och materialtäthet. Materialet har hög böjhållfasthet och stabilitet, vilket möjliggör tunna väggar i konstruktionen. Storlek L (Large) är dimensionerad för att rymma större konstruktioner eller flera enheter i samma presscykel.
Specifikationer:
Material: Litiumdisilikat-glaskeramik (LS2)
Translucens: LT (Low Translucency)
Färg: C2
Storlek: L
Antal per förpackning: 3 st