Produktbeskrivning
IPS e.max Press LT är en litiumdisilikat-glaskeramik (LS2) utvecklad för framställning av dentala konstruktioner med pressteknik. Materialet används för att skapa protetiska ersättningar som kombinerar mekanisk styrka med passformsnoggrannhet.
Dessa presspuckar har en låg translucens (LT), vilket gör dem lämpliga för fall där balansen mellan opacitet och ljusgenomsläpp är central. De används ofta vid helanatomisk utformning eller vid cut-back-teknik där porslin skiktas för att uppnå önskat slutresultat. Färgen A4 ger en mörkare bas enligt den klassiska färgskalan, och storlek L är anpassad för framställning av större objekt eller flera mindre enheter i samma presscykel.
Puckarna är utformade för att minimera reaktionsskiktet vid pressning, vilket underlättar efterarbetet och bidrar till en effektiv arbetsprocess på laboratoriet. Materialets egenskaper stöder funktion i både främre och bakre regioner.
Specifikationer:
Material: Litiumdisilikat-glaskeramik (LS2)
Translucens: LT (Low Translucency)
Färg: A4
Storlek: L
Antal: 3 st