Produktbeskrivning
IPS e.max Press Rohling HT är en litiumdisilikatglaskeramik (LS2) för framställning av dentala ersättningar med pressteknik. Materialet är utformat för produktion av estetiska helkeramiska konstruktioner i både det anteriora och posteriora området.
Dessa presspuckar i HT-utförande (High Translucency) har en hög ljusgenomsläpplighet, vilket gör dem särskilt lämpliga för mindre restaurationer som inlägg, onlays och fasader. Materialets optiska egenskaper gör att det anpassar sig till den naturliga tandsubstansen. Storleken L är anpassad för att hantera större objekt eller flera enheter samtidigt under pressprocessen.
Produkten används främst i kombination med målningsteknik för att uppnå rätt nyans och karaktärisering. Materialet erbjuder hög hållfasthet och precision, vilket säkerställer stabila och passformsnära resultat för permanenta tandersättningar.
Specifikationer:
Material: Litiumdisilikatglaskeramik (LS2)
Translucens: HT (High Translucency)
Färg: A2
Storlek: L
Antal per förpackning: 3 st