Produktbeskrivning
Litiumdisilikat-puckar för framställning av dentala restaurationer genom pressteknik. Materialet baseras på High Density Micronization-teknologi (HDM), vilket skapar en tät mikrostruktur med hög mekanisk hållfasthet och stabilitet.
Dessa presspuckar i LT-utförande (Low Translucency) har en opacitetsnivå anpassad för maskering av underliggande tandsubstans. Den jämna fördelningen av mikrokristaller i keramiken bidrar till god kantstabilitet och minimerat slitage på antagonisttänder. Materialstrukturen underlättar polering och säkerställer att ytglansen bibehålls över tid.
Systemet är utformat för exakt passform vid framställning av kronor i anteriora och posteriora regioner, inlägg, onlays samt fasader. Den kemiska sammansättningen säkerställer att materialet förblir stabilt även vid upprepade bränningscykler.
Specifikationer:
Material: Litiumdisilikat (glaskeramik)
Teknik: High Density Micronization (HDM)
Translucens: LT (Low Translucency)
Färg: B1
Vikt per enhet: 3 g
Antal: 5 st per förpackning