- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Vita VMK Master Dentine 0M1 12g
Webpris
Vita VMK Master Dentine 0M1 12g
Artnr: 202582TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrB4803112243,90 kr
271,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | 0M1 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 12 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 202582
Vita VMK Master Dentine 0M1 12g
Produktbeskrivning
Vita VMK Master Dentine 0M1 12g är en fältspatsbaserad ytporslin avsedd för fasadbeklädnad av metallställningar. Materialet används för att bygga upp dentinkärnan vid framställning av dentala konstruktioner på konventionella uppbränningslegeringar.
Detta keramsystem är uppbyggt av naturligt kaliumfältspat och ortoklas, vilket ger materialet stabilitet under bränningsprocessen och bidrar till en kontrollerad krympning. Porslinet är tekniskt anpassat för legeringar med en termisk utvidgningskoefficient (CTE) på cirka 13,8–15,2 µm/mK.
Dentinmassan i färgen 0M1 tillhör 3D-MASTER-systemets bleach-skala och är utvecklad för att ge en korrekt färgåtergivning i det ljusaste spektrat. Pulvret blandas med modelleringsvätska till en massa som är utformad för att bibehålla sin form under skiktning, vilket underlättar uppbyggnaden av tandens anatomi före bränning.
Specifikationer:
Typ: Dentinporslin (Fältspatkeram)
Användningsområde: Fasadkeramik för metallbundna konstruktioner
Färg: 0M1
Vikt: 12 g
CTE: 13,8 – 15,2 µm/mK
Material: Kaliumfältspat, ortoklas


























































