- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Vita VM9 Base Dentine A4 12g
Vita VM9 Base Dentine A4 12g
Artnr: 98995TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrB4243512342,00 kr
380,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | A4 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 12 g förpackning |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 98995
Vita VM9 Base Dentine A4 12g
Produktbeskrivning
Base Dentine A4 är en finstrukturerad fältspatkeramik framtagen för fasadning av skelett i zirkoniumdioxid. Materialet används för att bygga upp färgintensiva och täckande skikt vid framställning av dentala konstruktioner.
Keramiken är termiskt anpassad för att matcha värmeutvidgningskoefficienten (CTE) hos zirkoniumoxidbaserade material, vilket minimerar risken för spänningar i den färdiga protetiken. Som dentinmassa har materialet god täckförmåga och utgör den färgstyrande basen i skiktningen. Detta ger förutsättningar för korrekt färgåtergivning även vid tunnare skikt.
Massans homogena struktur underlättar bearbetning och slipning, samtidigt som den ger en stabil yta efter bränning. Materialet används i system för basskiktning och kombineras vanligtvis med passande emaljmassor för att uppnå ett naturligt resultat i den slutgiltiga restaureringen.
Specifikationer:
Färg: A4
Vikt: 12 g
Materialtyp: Finstrukturerad fältspatkeramik
Användningsområde: Fasadning av zirkoniumdioxid (ZrO2)
Kompatibilitet: Material med matchande CTE-värde för zirkoniumdioxid