- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Vita VM9 3D Base Dentin 3M2 12g
Webpris
Vita VM9 3D Base Dentin 3M2 12g
Artnr: 44835TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrB4204612342,00 kr
380,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | 3M2 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 12 g förpackning |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 44835
Vita VM9 3D Base Dentin 3M2 12g
Produktbeskrivning
Vita VM9 3D Base Dentin 3M2 är en finkornig fältspatkeramik framtagen för fasadbränning på stommar av zirkoniumdioxid. Materialet är termiskt anpassat för att harmonisera med expansionskoefficienten (CTE) hos zirkonia-baserade ramverk, vilket minskar risken för spänningar i den färdiga konstruktionen.
Base Dentin fungerar som en färgpigmenterad basmassa med hög täckförmåga. Den används för att etablera grundfärgen i restaureringen och möjliggör ett stabilt färgresultat även vid begränsat utrymme. Keramikens struktur ger en tät yta efter bränning, vilket underlättar efterföljande slipning och polering.
Utöver användning på zirkoniumdioxid är massan avsedd för individualisering av fältspatblock och presskeramik. Vid tillämpning av basskiktning kombineras denna dentinmassa med passande emaljmassor för att uppnå korrekt färgåtergivning enligt systemet 3D-MASTER.
Specifikationer:
Material: Fältspatkeramik
Färgkod: 3M2
Vikt: 12 g
Kompatibilitet: Zirkoniumdioxid, fältspatblock, presskeramik




