- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Vita VM13 3D Base Dentin 4M2 12g
Webpris
Vita VM13 3D Base Dentin 4M2 12g
Artnr: 56932TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrB4505312312,30 kr
347,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | 4M2 |
|---|---|
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 56932
Vita VM13 3D Base Dentin 4M2 12g
Produktbeskrivning
Vita VM13 3D Base Dentin 4M2 är en finkornig fältspatkeramik framtagen för fullständig fasadbeklädnad av dentala metallställningar. Produkten är särskilt anpassad för legeringar med en värmeutvidgningskoefficient (WAK) i det konventionella området.
Materialet består av en finstrukturerad keramik som ger förutsättningar för naturlig färgåtergivning. Genom sin kemiska sammansättning är massan optimerad för att harmonisera med metallställningens termiska egenskaper, vilket minimerar spänningar i konstruktionen och ger en stabil bindning.
Basdentinet används för att etablera tandersättningens primära färg och form. Massan är utformad för att vara lättarbetad vid modellering och bibehåller sin form väl före bränning. Efter bränningsprocessen erhålls en tät och homogen yta med en struktur som efterliknar naturlig tandvävnad. Färgen är kalibrerad enligt det standardiserade 3D-Master-systemet för att säkerställa hög precision vid färgval.
Specifikationer:
Färg: 4M2 (VITA SYSTEM 3D-MASTER)
Vikt: 12 g
Materialtyp: Fältspatkeramik
Användningsområde: Metallkeramik (fasadbeklädnad)
Termisk expansion (WAK): Ca 13,8–15,2 · 10?6 · K?¹


