- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Vita VM LC Flow Gingiva G1 3g
Webpris
Vita VM LC Flow Gingiva G1 3g
Artnr: 229592TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrC44231F3463,50 kr
515,00 kr
Exkl. moms
I Lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | G1 dusky pink |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 3 g spruta |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 229592
Vita VM LC Flow Gingiva G1 3g
Produktbeskrivning
Vita VM LC Flow Gingiva G1 är ett flytande, ljushärdande mikropartikelkomposit avsett för framställning av både fasta och avtagbara dentala konstruktioner. Materialet används primärt för att återskapa gingival estetik och mjukvävnad vid extraoral hantering på laboratoriet.
Kompositen har en flytande konsistens som förenklar appliceringen i tunna lager eller på detaljerade ytor, samtidigt som den uppvisar hög stabilitet under modelleringen. Denna balans gör det möjligt att bygga upp anatomiska detaljer i tandköttsområdet med precision utan att materialet rinner oavsiktligt. Det är särskilt lämpligt för karaktärisering av både temporära och permanenta arbeten.
Materialet är uppbyggt av mikropartiklar, vilket resulterar i en tät ytstruktur. Detta underlättar slutlig polering och bidrar till en yta som är motståndskraftig mot missfärgningar. Färgen G1 (ljusrosa) är utformad för att efterlikna ljusare nyanser av naturlig mjukvävnad, vilket möjliggör individuella estetiska anpassningar för att matcha patientens naturliga färgskala. Materialet härdas i konventionella ljushärdningsenheter avsedda för laboratoriebruk.
Specifikationer:
Typ: Ljushärdande mikropartikelkomposit
Konsistens: Flytande (Flow)
Användningsområde: Gingival uppbyggnad för fasta och avtagbara konstruktioner
Färg: G1 (Ljusrosa)
Vikt: 3 g












