Produktbeskrivning
Vita VM LC 3D Basedentin är ett ljushärdande mikropartikelkomposit avsett för fasadbeklädnad av både fasta och avtagbara protetiska konstruktioner. Materialet används extraoralt för att bygga upp den grundläggande dentinfärgen i ett skiktningssystem.
Produkten är utvecklad för att fungera som en stabil bas i dentinuppbyggnaden, vilket ger utrymme för efterföljande emaljskikt. Som ett mikropartikelkomposit enligt ISO 10477 erbjuder materialet en konsistens som är optimerad för precis modellering och formgivning. Den systematiska färgstrukturen baseras på 3D-MASTER-skalan, vilket underlättar exakt färganpassning vid laboratoriearbete.
Materialet härdas genom ljuspolymerisering och är utformat för att ge en homogen struktur med god färgstabilitet. Det används vid framställning av kronor, broar och olika typer av avtagbar protetik där krav ställs på materialets mekaniska egenskaper och förmåga till skiktning.
Specifikationer:
Typ: Ljushärdande mikropartikelkomposit
Användningsområde: Fasta och avtagbara konstruktioner (extraoralt)
Färg: 3L1.5 (3D-MASTER)
Mängd: 4 g
Klassificering: Typ 2, Klass 2 (DIN EN ISO 10477)
System: Baserat på 3D-MASTER färgsystemet