- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- VITA LUMEX AC Mamelon honey-melon 12g
Webpris
VITA LUMEX AC Mamelon honey-melon 12g
Artnr: 248978TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrB5316212451,80 kr
502,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | 12 gram |
|---|---|
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 248978
VITA LUMEX AC Mamelon honey-melon 12g
Produktbeskrivning
VITA LUMEX AC Mamelon honey-melon är en leucitförstärkt glaskeramik framtagen för fasadning av alla vanliga helkeramiska skelettmaterial. Materialet är utvecklat för att ge hög färgprecision och ett naturtroget resultat vid protetiska arbeten.
Fasadkeramiken har en materialsammansättning som ger stabila och förutsägbara resultat under bränningsprocessen. Tack vare sin breda kompatibilitet kan systemet användas på underlag av både zirkoniumdioxid och litiumdisilikat. Mamelon-massan i nyansen honey-melon används specifikt för att skapa interna färgskiftningar och optiskt djup i tandens incisala delar, vilket efterliknar den naturliga tandstrukturen.
Materialets fysikaliska egenskaper bidrar till god modelleringsförmåga och formstabilitet. Systemet är utformat för att bibehålla vald nyans även efter flera bränningar, vilket underlättar laboratoriearbetet vid framställning av komplexa konstruktioner.
Specifikationer:
Typ: Fasadkeramik (Mamelon-massa)
Material: Leucitförstärkt glaskeramik
Färg: Honey-melon
Vikt: 12 g
Kompatibilitet: Zirkoniumdioxid (ZrO2), litiumdisilikat och övriga vanliga helkeramiska material
