Produktbeskrivning
VITA LUMEX AC Dentin 4L1.5 är ett leucitförstärkt glaskeramiskt ytporslin för framställning av tandersättningar. Materialet används för att bygga upp tandens dentinstruktur och säkerställa korrekt färgåtergivning.
Detta porslinssystem är framtaget för universell användning på flera typer av stommaterial. Det är anpassat för hel- och delvis yttäckning av zirkoniumdioxid, litiumdisilikat samt titan (grad 4 och 5). Genom en sammansättning med leucitförstärkning bibehåller materialet sin form och stabilitet under brännprocessen.
Materialets kemiska struktur bidrar till ett hållfast resultat med hög färgprecision. Det är utformat för att underlätta uppbyggnaden av tandmorfologin och ger en homogen yta efter bearbetning. Systemet hanterar både estetiska och funktionella krav genom en stabil mikrostruktur som minimerar risken för sprickbildning och säkerställer ett tillförlitligt slutresultat.
Specifikationer:
Typ: Dentinporslin (Ytporslin)
Material: Leucitförstärkt glaskeramik
Färgkod: 4L1.5 (3D-MASTER)
Vikt: 12 g
Kompatibilitet: Zirkoniumdioxid, litiumdisilikat, titan (grad 4 och 5)