Produktbeskrivning
VITA LUMEX AC Dentin är ett leucitförstärkt glaskeramiskt ytporslin framtaget för skiktning av dentala ersättningar. Materialet används för att uppnå hög färgprecision och naturlig estetik i kombination med olika typer av skelettmaterial.
Keramiken är baserad på en sammansättning som ger stabila och förutsägbara resultat vid bränning. Genom den leucitförstärkta strukturen erhålls en kombination av hållbarhet och optiska egenskaper som efterliknar naturlig tandvävnad. Dentinmassan används för att bygga upp tandens kärna och kontrollera färgintensitet samt ljusbrytning i den färdiga restaurationen.
Systemet är anpassat för ett brett användningsområde och kan appliceras på skelett av både zirkonia, glaskeramik och titan. Detta ger användaren flexibilitet i materialvalet genom ett enhetligt porslinssystem för flera indikationer. Materialet levereras i pulverform för manuell skiktning i laboratoriemiljö.
Specifikationer:
Material: Leucitförstärkt glaskeramik
Typ: Dentin
Färgkod: 2R2.5 (VITA SYSTEM 3D-MASTER)
Vikt: 12 g
Kompatibilitet: Zirkonia (CTE ca 10,0–10,5), glaskeramik (CTE ca 9,0–10,5) och titan