- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Vintage ZR Opaque Dent.OD-C2 50gr
Vintage ZR Opaque Dent.OD-C2 50gr
Artnr: 79327TillverkareSHOFU - DENTAL GMBHTillv. artnr90701 063,80 kr
1 182,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Porslin |
|---|
Artnr: 79327
Vintage ZR Opaque Dent.OD-C2 50gr
Produktbeskrivning
Vintage ZR Opaque Dentin är ett finkornigt, leucitförstärkt mikroporslin utvecklat för fasadning av zirkoniumdioxid-konstruktioner. Porslinet är utformat för att ge en stabil bindning till underlaget och naturlig estetik vid framställning av helt keramiska restaurationer.
Denna specifika massa, Opaque Dentin, har samma färgton som motsvarande body-porslin men har en högre opacitetsgrad. Egenskapen gör den särskilt lämpad för användning i linguala områden eller där ett tätare skikt krävs för att kontrollera ljusgenomsläppet och maskera underliggande material utan att förlora färgprecisionen.
Materialet är baserat på naturlig fältspat, vilket bidrar till en homogen struktur och hög bindningsstyrka mot zirkoniumdioxid. Leucitförstärkningen säkerställer att materialets termiska expansion är anpassad för att minimera spänningar i konstruktionen, vilket ger en hållbar yta med god motståndskraft mot sprickbildning. Den finkorniga strukturen underlättar bearbetning och polering för att uppnå önskad ytfinish.
Specifikationer:
Typ: Opaque Dentin (OD)
Färg: C2
Vikt: 50 g
Material: Leucitförstärkt fältspatporslin
Användningsområde: Zirkoniumdioxid-restaurationer
Egenskaper: Hög opacitet, finkornig struktur