- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- VINTAGE LD ENAMEL-EFFECT T-Glass 20g
VINTAGE LD ENAMEL-EFFECT T-Glass 20g
Artnr: 258326TillverkareSHOFU - DENTAL GMBHTillv. artnr8598EU639,00 kr
710,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Porslin |
|---|
Artnr: 258326
VINTAGE LD ENAMEL-EFFECT T-Glass 20g
Produktbeskrivning
Vintage LD Enamel-Effect T-Glass är en lågsmältande, leucitförstärkt silikatkeram framtagen för framställning av helkeramiska restaurationer. Materialet används för att skapa naturliga ljuseffekter och emaljsimulering vid skiktning av tandersättningar.
Denna porslinsmassa är anpassad för ytskikt på både litiumdisilikat och zirkonia. Genom sin sammansättning medger materialet en kontrollerad ljusspridning och fluorescens, vilket gör det lämpligt för både fullständig uppbyggnad och cut-back-teknik. Den mikrofinstrukturen bidrar till en homogen yta och underlättar bearbetningen.
Den låga bränntemperaturen på högst 800 °C bidrar till materialets stabilitet under bränningsprocessen. T-Glass-varianten är specifikt utformad för att återge emaljens translucens och optiska djup i den färdiga restaurationen.
Specifikationer:
Typ: Lågsmältande leucitförstärkt silikatkeram
Användningsområde: Skiktning på litiumdisilikat och zirkonia
Bränntemperatur: = 800 °C
Effekt: T-Glass (Translucens/Emaljeffekt)
Vikt: 20 g