- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- IPS Style Ceram Incisal I4 20g
Webpris
IPS Style Ceram Incisal I4 20g
Artnr: 232102TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr673294495,00 kr
550,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | I4 |
|---|---|
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 232102
IPS Style Ceram Incisal I4 20g
Produktbeskrivning
IPS Style Ceram Incisal I4 är en glaskeramik framtagen för framställning av incisala skikt på metallkeramiska konstruktioner. Materialet är utformat för att efterlikna naturlig tandsubstans och ger en naturtrogen estetik vid protetiska arbeten.
Porslinsmassan innehåller oxyapatitkristaller som reflekterar ljus och ger ett optiskt djup i keramen. Den är anpassad för dentala legeringar med en termisk expansionskoefficient (CTE) mellan 13,8 och 15,2 x 10-6/K. Detta gör materialet kompatibelt med ett brett urval av legeringar, inklusive de som används vid elektroplätering.
Vid hantering erbjuder porslinet god stabilitet, vilket underlättar modellering och skiktning inför bränning. Den kemiska sammansättningen säkerställer en vidhäftningsstyrka mot metallunderlaget som överstiger 25 MPa. Produkten är klassificerad som dentalkeramik av Typ I och Klass I enligt internationella standarder.
Specifikationer:
Material: Glaskeramik med oxyapatit
Användningsområde: Incisala skikt för metallkeramik
Färg: I4
Vikt: 20 g
CTE-intervall: 13,8 – 15,2 x 10-6/K
Vidhäftningsstyrka: > 25 MPa
Klassificering: Typ I / Klass I










