Produktbeskrivning
IPS Style Ceram Dentin C2 är en oxyapatit-innehållande glaskeramik avsedd för framställning av dentala restaurationer på metallunderlag med konventionell skiktteknik. Materialet är fältspatsfritt och utformat för hög stabilitet vid modellering samt kontrollerad krympning under bränningsprocessen.
Keramen är optimerad för användning i både enskikts- och flerskiktstekniker vid uppbyggnad av komplexa protetiska konstruktioner. Systemet är färgkoordinerat med IPS Style Ceram-sortimentet och tillhörande glasyrsystem för att säkerställa ett enhetligt resultat.
Produkten är klassificerad som dental keramik Typ I, Klass I enligt ISO 6872. Vid användning i metallkeramiska system uppnår bindningsstyrkan värden över 25 MPa i enlighet med ISO 9693, vilket säkerställer en stabil koppling till metallunderlaget.
Specifikationer:
Material: Dentinkeramik (Oxyapatit-glaskeramik, fältspatsfri)
Färg: C2
Vikt: 20 g
Klassificering: Dental keramik Typ I, Klass I (ISO 6872)
Bindningsstyrka (metallkeramik): > 25 MPa (ISO 9693)