Produktbeskrivning
IPS Ivocolor Shade Dentin SD4 är en pasta avsedd för färgkaraktärisering och glasering av dentala keramiska material. Produkten används för att justera och anpassa färgnyanser på protetiska konstruktioner för att uppnå naturlig estetik.
Denna dentinpasta ingår i ett universellt sortiment som är kompatibelt med både hög- och lågbrännande keramiska material. Materialet kan användas tillsammans med presskeramik, CAD-framställda konstruktioner samt skiktkeramik. Pastan är optimerad för material med en termisk expansionskoefficient (CTE) mellan 9,5 och 16,6 x 10?6/K, vilket gör den lämplig för användning på både zirkonia och litiumdisilikat.
Formulan möjliggör effektiv anpassning av färgtoner enligt etablerade färgskalor som A–D och Chromascop. Pastan underlättar arbetsprocessen vid individuell karaktärisering och bidrar till ett förutsägbart resultat vid bränning av keramiska ytor.
Specifikationer:
Typ: Dentinpasta
Färg: SD4
Mängd: 3 g
CTE-intervall: 9,5–16,6 x 10?6/K
Användningsområde: Press-, CAD- och skiktkeramik