- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- IPS InLine Sy Powder Opaquer C3 80g
Webpris
IPS InLine Sy Powder Opaquer C3 80g
Artnr: 228030TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr6491991 620,00 kr
1 800,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | C3 |
|---|---|
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 228030
IPS InLine Sy Powder Opaquer C3 80g
Produktbeskrivning
IPS InLine System Powder Opaquer C3 80g används för att effektivt maskera metallskelett och skapa en färgstabil bas vid framställning av metallkeramiska konstruktioner.
Pulvret ger en hög färgmättnad som underlättar korrekt färgåtergivning i enlighet med naturliga tandnyanser. Det fungerar som ett fundament för både enskikts- och flerskiktstekniker inom tandtekniskt arbete. Materialet är optimerat för legeringar med en termisk expansionskoefficient (CTE) mellan 13,8 och 15,0 x 10?6 K?¹ (vid 25–500 °C).
Sammansättningen är anpassad för bränningstemperaturer över 900 °C, vilket säkerställer god vidhäftning mot metallytan och stabilitet under den fortsatta keramiska uppbyggnadsprocessen. Genom sin täckförmåga förhindrar opakern att metallfärgen lyser igenom och påverkar slutresultatets estetik.
Specifikationer:
Färg: C3
Vikt: 80 g
Typ: Pulveropaker
CTE-intervall: 13,8–15,0 x 10?6 K?¹ (25–500 °C)
Bränningstemperatur: > 900 °C
Användningsområde: Metallkeramik








