- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- IPS InLine Incisal 3 100g
Webpris
IPS InLine Incisal 3 100g
Artnr: 52592TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr5931521 649,70 kr
1 833,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | I3 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 100 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 52592
IPS InLine Incisal 3 100g
Produktbeskrivning
IPS InLine Incisal 3 är ett metallkeramiskt porslin avsett för framställning av dentala restaurationer genom konventionell skiktningsteknik. Materialet används för att skapa naturliga incisala effekter och är anpassat för legeringar inom ett specifikt termiskt expansionsintervall.
Detta incisalporslin är utvecklat för att ge hög brännstabilitet, vilket innebär att materialet bibehåller sin form och ytstruktur under bränningsprocessen. Det är kompatibelt med dentala legeringar som har en termisk expansionskoefficient (CTE) mellan 13,8 och 15,0 x 10-6 K-1 vid temperaturer mellan 25 och 500 °C.
Materialet är lättarbetat och ger förutsägbara resultat vid både enkel och avancerad skiktning. Färgen I3 är kalibrerad för att fungera tillsammans med etablerade färgsystem, inklusive både A-D och Bleach-skalor, vilket underlättar korrekt färgåtergivning i det tekniska arbetet. Produkten levereras i pulverform i en ekonomisk refillförpackning om 100 gram.
Specifikationer:
Typ: Metallkeramik (Incisalporslin)
Färg: I3
Vikt: 100 g
CTE-intervall: 13,8–15,0 x 10-6 K-1 (25–500 °C)
Kompatibilitet: A-D och Bleach färgskalor
Teknik: Konventionell skiktning
















