- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- IPS e.max Ceram Light Absor taupe 5g
IPS e.max Ceram Light Absor taupe 5g
Artnr: 234836TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr684731304,20 kr
338,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | taupe |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 5 g förpackning |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 234836
IPS e.max Ceram Light Absor taupe 5g
Produktbeskrivning
IPS e.max Ceram Light Absorber är ett ljusabsorberande effektmaterial för dentala keramiska konstruktioner. Materialet används för att kontrollera ljusreflektion och skapa djupverkan i det skiktade porslinet.
Detta porslin är framtaget för att absorbera ljus och hantera opacitet i specifika delar av den protetiska konstruktionen. Genom att integrera massan i skiktningen kan tandteknikern styra ljusbrytningen och uppnå ett naturtroget ljusspel som efterliknar den naturliga tandens optiska egenskaper.
Färgen taupe ger specifika möjligheter till färgmässig karaktärisering och nyansering i restaurationsarbetet. Materialet är finkornigt och utformat för att integreras sömlöst med övriga komponenter i keramiksystemet, vilket gör det lämpligt för både standardiserad skiktning och mer avancerade estetiska rekonstruktioner.
Specifikationer:
Typ: Effektmassa (Light Absorber)
Material: Keramiskt porslin
Färg: Taupe
Vikt: 5 g
Användningsområde: Dentala restaurationer och skiktningsteknik

