- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- IPS e.max Ceram Cerv Trans khaki 20g
Webpris
IPS e.max Ceram Cerv Trans khaki 20g
Artnr: 19726TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr597010778,50 kr
865,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | khaki |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 20 g förpackning |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 19726
IPS e.max Ceram Cerv Trans khaki 20g
Produktbeskrivning
IPS e.max Ceram Cervical Transpa är en infärgad skiktkeram för att skapa djupverkan i den cervikala tredjedelen. Materialet används vid framställning av helkeramiska konstruktioner för att återskapa de optiska egenskaperna i området närmast gingivan.
Keramen har högre opacitet och intensivare färgton jämfört med konventionella transparenta massor för kontrollerad ljusbrytning och djupeffekt. Övergången mellan krona och rot kan återskapas med hög precision. Khaki-nyansen är anpassad för fall där en varmare ton krävs i det cervikala området för att matcha naturlig tandsubstans eller intilliggande vävnad.
Materialet är avsett för skiktning på underkonstruktioner av litiumdisilikat eller zirkoniumoxid. Det döljer underliggande övergångar samtidigt som transparensen bibehålls.
Specifikationer:
Typ: Cervikal skiktkeram
Färg: Khaki
Vikt: 20 g
Materialområde: Tandteknisk keramik för skiktning






