- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial Zr-FS Transl. Mod. TM-02 50g
Webpris
Initial Zr-FS Transl. Mod. TM-02 50g
Artnr: 38045TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr100028421 161,90 kr
1 291,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | TM-02 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 50 g förpackning |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 38045
Initial Zr-FS Transl. Mod. TM-02 50g
Produktbeskrivning
Denna fältspatbaserade keram är framtagen för skiktning på zirkoniumdioxid-skelett. Produkten fungerar som en translucent modifier för att justera ljusgenomsläpp och färgdjup i dentala konstruktioner.
Materialet är utvecklat för användning tillsammans med högstarka zirkoniumramverk. Dess kemiska sammansättning bidrar till att bevara den naturliga anatomin hos motstående tänder genom att erbjuda en slitstyrka som efterliknar naturlig emalj. Massan har en bränntemperatur på cirka 810 °C, vilket säkerställer termisk stabilitet under bränningscyklerna.
Modifieraren i färgen TM-02 används för att skapa optiska effekter och djup i den incisala delen av kronor och broar. Materialets termiska expansionskoefficient (CTE) är kalibrerad för att matcha zirkoniumbaserade ramverk, vilket minimerar risken för interna spänningar och ytsprickor i det färdiga arbetet.
Specifikationer:
Vikt: 50 g
Färg: TM-02
Typ: Translucent modifier (porslin)
Material: Fältspatbaserat porslin
Bränntemperatur: ca 810 °C (dentin)
Användningsområde: Zirkoniumoxid-skelett






