- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial Zr-FS Dentin D-A2 50g
Webpris
Initial Zr-FS Dentin D-A2 50g
Artnr: 38009TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr100028191 093,50 kr
1 215,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | A2 |
|---|---|
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 38009
Initial Zr-FS Dentin D-A2 50g
Produktbeskrivning
Detta dentinporslin är en fältspatsbaserad keram utvecklad för skiktning på zirkoniaunderlag. Materialet används för att bygga upp dentinstrukturen vid framställning av helkeramiska protetiska konstruktioner.
Porslinet innehåller en hög andel utvald fältspat, vilket bidrar till materialets optiska egenskaper och stabilitet. Det är särskilt anpassat för att kombineras med zirkonia-skelett med hög hållfasthet. Tack vare sin kemiska sammansättning bibehåller keramiken sin form och stabilitet även efter upprepade bränningar, vilket underlättar vid arbete med komplexa konstruktioner.
Arbetsprocessen effektiviseras genom att materialet inte kräver långsam avkylning efter bränning. Med en bränntemperatur på 810 °C uppnås en stabil bindning till underlaget och en yta med naturtrogen ljusbrytning.
Specifikationer:
Material: Fältspatsbaserad glaskeramik
Användningsområde: Skiktporslin för zirkonia (ZrO2)
Färg: A2
Vikt: 50 g
Bränntemperatur: 810 °C
Termisk expansionskoefficient (CTE): 9,4 x 10?6K?¹ (25–500 °C)








