- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial MC Paste opaque O-C3 3g
Webpris
Initial MC Paste opaque O-C3 3g
Artnr: 29375TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10001838339,30 kr
377,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | C3 |
|---|---|
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 29375
Initial MC Paste opaque O-C3 3g
Produktbeskrivning
Initial MC Paste opaque O-C3 är ett keramiskt material framtaget för täckning av metallskelett vid framställning av metallkeramiska ersättningar. Pastan skapar en färgstabil bas och säkerställer vidhäftning mellan metall och ytporslin.
Detta feldspatbaserade system är anpassat för att efterlikna naturliga optiska egenskaper och ge en djupverkan i den färdiga protetiken. Genom sin pastaform är materialet färdigblandat för direkt applicering, vilket underlättar en jämn täckning av underliggande legeringar även i tunna skikt. Pastan är utformad för att ge en stabil nyansering enligt VITA-skalan, i detta fall färg C3.
Materialet ingår i ett modulärt keramiksystem som möjliggör användning av samma färgsystem över flera olika typer av material. Detta minskar risken för färgavvikelser vid kombinationsarbeten. Den fysikaliska sammansättningen bidrar till termisk stabilitet under bränningsprocessen och minimerar spänningar i konstruktionen.
Specifikationer:
Typ: Pastaopak
Material: Feldspatbaserad keramik
Färg: C3 (VITA-skala)
Vikt: 3 g
Användningsområde: Metallkeramiska indikationer








