- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial MC Opaque Dentin OD-C3 50g
Webpris
Initial MC Opaque Dentin OD-C3 50g
Artnr: 54629TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10002032801,00 kr
890,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | C3 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 50 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 54629
Initial MC Opaque Dentin OD-C3 50g
Produktbeskrivning
Initial MC Opaque Dentin OD-C3 är ett keramiskt material framtaget för framställning av metallkeramiska konstruktioner. Produkten används för att bygga upp ett dentinskikt med högre opacitet direkt på opaken, vilket effektivt maskerar metallstommen och skapar en stabil färgbas för den fortsatta uppbyggnaden.
Detta fältspatsporslin är anpassat för användning på både ädla och oädla metallegeringar. Tack vare en bränningstemperatur under 900°C minimeras risken för deformation av metallskelettet under arbetsprocessen. Materialet har en låg krympningsgrad, vilket säkerställer god passform och formstabilitet vid framställning av kronor och broar.
De optiska egenskaperna är utvecklade för att efterlikna naturlig tandsubstans. Genom att använda opakt dentin uppnås ett kontrollerat färgdjup även i tunna skikt, vilket är fördelaktigt vid begränsat utrymme. Materialet har en konsistens som underlättar modellering och bibehåller sin struktur fram till bränning.
Specifikationer:
Typ: Opaque Dentin (Opakt dentinporslin)
Färg: C3
Vikt: 50 g
Material: Fältspatkeramik
Bränningstemperatur: Under 900°C
Kompatibilitet: Ädla och oädla metallegeringar (metallkeramik)




