- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial MC Opaque Dentin OD-C1 50g
Webpris
Initial MC Opaque Dentin OD-C1 50g
Artnr: 54626TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10002030801,00 kr
890,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | C1 |
|---|---|
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 54626
Initial MC Opaque Dentin OD-C1 50g
Produktbeskrivning
Initial MC Opaque Dentin OD-C1 är en fältspatbaserad metallkeramik avsedd för framställning av dentala konstruktioner. Materialet används som ett mellanlager mellan opak och dentin för att kontrollera ljusbrytning och säkerställa ett korrekt färgdjup i den färdiga ersättningen.
Produkten är anpassad för användning med konventionella legeringar som har en termisk utvidgningskoefficient (CTE) mellan 13,8 och 14,9 x10?6K?¹ vid 25–500 °C. Genom sin sammansättning maskerar det opaka dentinet den underliggande opaken, vilket möjliggör en naturlig färgövergång även när utrymmet för porslinsskiktet är begränsat.
Materialet levereras i pulverform och bibehåller sina ljusoptiska egenskaper och färgstabilitet genom flera bränningscykler. Förpackningen om 50 gram är dimensionerad för regelbunden laboratorieanvändning.
Specifikationer:
Typ: Metallkeramik (Fältspatbaserad)
Användningsområde: Opaque Dentin (Opakt dentin)
Färgkod: C1
Vikt: 50 g
CTE-intervall: 13,8 – 14,9 x10?6K?¹ (25–500 °C)




