- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial MC Enamel occl. EO-17 20g
Webpris
Initial MC Enamel occl. EO-17 20g
Artnr: 54509TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10001904422,10 kr
469,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | EO-17 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 20 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 54509
Initial MC Enamel occl. EO-17 20g
Produktbeskrivning
Initial MC Enamel Occl. EO-17 är en fältspatbaserad emaljkeram för ocklusala ytor, anpassad för användning i metallkeramiska konstruktioner.
Materialet är utformat för att ge ljusbrytning och transparens som motsvarar naturlig tandemalj. Genom sin sammansättning med en betydande andel fältspat erbjuder keramen stabila bränningsegenskaper och förutsägbara optiska resultat vid framställning av kronor och broar på metallunderlag.
Färgen EO-17 används vid uppbyggnad av de ocklusala delarna i restaurationsarbetet. Keramen underlättar skapandet av den djupverkan som krävs för en korrekt anatomisk återgivning. Systemet är kompatibelt med legeringar avsedda för metallkeramik och bibehåller god formstabilitet genom hela bränningscykeln.
Specifikationer:
Typ: Emaljkeram (Ocklusal)
Material: Fältspatbaserad keramik
Färgkod: EO-17
Vikt: 20 g
Indikation: Metallkeramik












