- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial MC Dentin D-A2 50g
Webpris
Initial MC Dentin D-A2 50g
Artnr: 27103TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10002040801,00 kr
890,00 kr
Exkl. moms
Få i lager
Specifikationer -
| Färg | A2 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 50 g förpackning |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 27103
Initial MC Dentin D-A2 50g
Produktbeskrivning
Initial MC Dentin D-A2 är ett dentinporslin i pulverform framtaget för skiktning av metallkeramiska konstruktioner. Materialet används för att skapa tandkroppens basfärg och kroma i dentinskiktet.
Detta porslin är anpassat för användning tillsammans med dentala legeringar som har en termisk expansionskoefficient (CTE) inom det standardiserade intervallet för metallkeramik. Pulvret ger en stabil och hanterbar massa vid blandning med modelleringsvätska, vilket underlättar uppbyggnad av tandens anatomi före bränning.
Materialet är utvecklat för att ge en naturlig färgåtergivning och djupverkan som motsvarar den naturliga dentinstrukturen. Färgen A2 följer den etablerade färgskalan och bibehåller sin nyans genom bränningsprocessen. Tack vare materialets sammansättning uppnås en hög formstabilitet med kontrollerad krympning, vilket bidrar till precision i det färdiga arbetet.
Specifikationer:
Typ: Dentinporslin
Användningsområde: Metallkeramik (MC)
Färg: A2
Vikt: 50 g
Form: Pulver
















