Produktbeskrivning
HeraCeram ZR Dentin D2 är en dentinmassa framtagen för fasadbränning på zirkoniumdioxid-skelett. Den används för att bygga upp tandens primära form och färg vid laboratorieframställning av keramiska konstruktioner.
Materialet är tekniskt anpassat för att matcha den termiska expansionskoefficienten (CTE) hos zirkoniumdioxid med ett värde på 10,5 µm/mK. Denna termiska kompatibilitet minimerar risken för spänningar och sprickbildning, vilket säkerställer en stabil bindning mellan skelett och ytporslin. Dentinmassan har en opacitet som effektivt döljer underliggande material samtidigt som den tillåter ett naturligt ljusinsläpp i den färdiga ersättningen.
Massans konsistens ger goda modelleringsegenskaper och hög stabilitet under uppbyggnadsfasen. Den finpartikliga strukturen resulterar i en tät och homogen yta efter bränning, vilket gör materialet slitstarkt och skonsamt mot motstående tänder. Arbetsprocessen optimeras genom korta bränningstider och hög processtabilitet.
Specifikationer:
Typ: Dentinmassa för zirkoniumdioxid
Färg: D2
Vikt: 20 g
Termisk expansionskoefficient (CTE): 10,5 µm/mK
Rekommenderad bränningstemperatur: Ca 860–880 °C