Produktbeskrivning
HeraCeram Pulveropak OC2 är ett pulveropaker avsett för maskering av metallskelett vid framställning av keramiskt ytporslin. Det utgör den primära basen för färguppbyggnad och säkerställer god vidhäftning mot den dentala understrukturen.
Produkten är anpassad för klassiska uppbränningslegeringar inom ett termiskt expansionsintervall (CTE/WAK) på 13,5–14,9 µm/mK. Detta gör materialet tekniskt kompatibelt med ett brett spektrum av både ädelmetallslegeringar och oädla legeringar. Som en högsmältande keramik bibehåller opaken sin stabilitet under efterföljande bränningscykler och ger en effektiv täckning av underliggande metalloxider även vid tunna skikt.
Pulverformen möjliggör individuell anpassning av konsistensen vid blandning, vilket underlättar kontrollen vid applikation på skelettet. Färgen OC2 är kalibrerad för att ge en korrekt färgbas i enlighet med vedertagna färgskalor för protetiska arbeten.
Specifikationer:
Typ: Pulveropaker
Färg: C2
Vikt: 20 g
CTE-intervall: 13,5–14,9 µm/mK
Användningsområde: Maskering av dentala legeringar (ädelmetall och oädla)