- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- HC-Saphir Pasteopaque POB3 2ml
HC-Saphir Pasteopaque POB3 2ml
Artnr: 245627TillverkareKulzer GmbHTillv. artnr66069572548,10 kr
609,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Porslin |
|---|
Artnr: 245627
HC-Saphir Pasteopaque POB3 2ml
Produktbeskrivning
HC-Saphir Pasteopaque POB3 är ett pastafärgat opakerskikt avsett för maskering av metallskelett vid framställning av metallkeramiska dentala ersättningar.
Materialet är baserat på en stabiliserad leucitstruktur (SLS), vilket ger stabila termiska expansionsvärden (WAK) även efter upprepade bränningar. Pastan är anpassad för användning på både ädla och oädla legeringar inom ett WAK-intervall på 13,5–14,9 µm/mK.
Den färdiga pastakonsistensen möjliggör en jämn applicering som effektivt täcker metallytan. Detta skapar en färgstabil bas för den efterföljande porslinsuppbyggnaden. Den kemiska sammansättningen är utformad för att minimera risken för sprickbildning och säkerställa en hållbar bindning mellan metall och keramik.
Specifikationer:
Typ: Pastafärgad opaker
Nyans: B3
Volym: 2 ml
WAK-intervall: 13,5–14,9 µm/mK
Indikation: Metallskelett (ädla och oädla legeringar)
Materialteknologi: Stabiliserad leucitstruktur (SLS)