Produktbeskrivning
GC Initial LiSi Dentin D-B4 är ett fältspatbaserat keramiskt ytporslin framtaget för skiktning på litiumdisilikatunderlag. Det är anpassat för att efterlikna naturlig tandsubstans genom specifika optiska egenskaper och termisk stabilitet.
Porslinet har en termisk expansionskoefficient (CTE) som är exakt anpassad för litiumdisilikat, vilket minimerar spänningar i materialet och ger stabilitet även vid upprepade bränningscykler. Den låga bränningstemperaturen på 760 °C bidrar till att bevara underlagets struktur och egenskaper under arbetsprocessen.
Materialet har en tät struktur och hög böjhållfasthet. Dentinmassan används för att bygga upp tandens form och färgintensitet, vilket skapar en naturlig övergång mellan underlag och ytskikt. Den fysikaliska sammansättningen säkerställer att färgåtergivningen förblir stabil genom hela laboratorieprocessen.
Specifikationer:
Vikt: 20 g
Färg: B4
Materialtyp: Veneering keramik
Användningsområde: Litiumdisilikat-skelett
Bränningstemperatur: 760 °C (första dentin)
Termisk expansionskoefficient (CTE): 9,3 x 10?6K?¹ (25–500 °C)
Böjhållfasthet: 90 MPa
Glastransformationstemperatur: 520 °C