Produktbeskrivning
Cercon ceram Kiss Opal Effect OE Sky är ett opaliserande ytporslin utvecklat för fasadning av kron- och broskelett i zirkoniumdioxid.
Detta material är anpassat för underlag av zirkoniumdioxid (Y-TZP) med en termisk expansionskoefficient (CTE) på 10,5 x 10?6K?¹ (25–500 °C). Genom sin kemiska sammansättning ger keramiken homogena brännresultat och säkerställer stabil vidhäftning mot skelettet.
Opal-effekten Sky används för att återskapa de optiska egenskaperna i naturlig emalj. Den ljusblå tonen bidrar till korrekt ljusspridning och translucens, särskilt i incisala delar av konstruktionen, vilket ger ett naturligt djup i tanden. Pulvret är finkornigt och utformat för enkel applicering och formbarhet före bränning.
Specifikationer:
Typ: Fasadkeramik
Färg/Effekt: Sky (himmel)
Användningsområde: Zirkoniumdioxid (ZrO2)
Termisk expansionskoefficient (CTE): 10,5 x 10?6K?¹ (25–500 °C)
Vikt: 20 g
Material: Keramiskt pulver