- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- CeraMotion Paste Glaze PGL 3g
Webpris
CeraMotion Paste Glaze PGL 3g
Artnr: 241671TillverkareDENTAURUM GmbH & Co. KGTillv. artnr250-271-03702,00 kr
780,00 kr
Exkl. moms
I lager
Specifikationer -
| Produktgrupp | Porslin |
|---|
Artnr: 241671
CeraMotion Paste Glaze PGL 3g
Produktbeskrivning
CeraMotion Paste Glaze PGL är en färdigblandad glasyrmassa avsedd för ytfinish på dentala konstruktioner i zirkoniumoxid och litiumdisilikat.
Pastan är fluorescerande, vilket ger ett naturligt ljusspel i den färdiga restaurationen. Den är utvecklad för att skapa en homogen och blank yta efter endast en bränning, vilket förenklar arbetet med helanatomiska kronor och broar.
Materialet har en stabil konsistens och är klart för omedelbar applicering direkt från förpackningen. Detta minskar tidsåtgången vid laboratoriearbetet och säkerställer ett repeterbart resultat. Bränningstemperaturer kan variera beroende på vilken typ av ugn som används, men materialet är optimerat för att fungera med standardiserade bränningsprogram för respektive kerammaterial.
Specifikationer:
Typ: Glasyrpasta
Materialkompatibilitet: Zirkoniumoxid, litiumdisilikat
Egenskap: Fluorescerande
Vikt: 3 g
Form: Färdigblandad pasta
Användningsområde: Helanatomiska restaurationer
