Produktbeskrivning
Celtra Ceram Dentin D3 är ett lågsmältande fasadporslin anpassat för användning på helkeramiska konstruktioner. Materialet är utformat för professionell skiktning av dentinkärnor för att uppnå korrekt anatomi och färgdjup.
Porslinet är optimerat för att användas på underlag av litiumdisilikat och zirkoniumförstärkt litiumsilikat. Tack vare en låg bränntemperatur på 770 °C vid första dentinbränningen minskar risken för formförändringar i det underliggande skelettet. Systemet har en termisk utvidgningskoefficient (CTE) på 9,0 x 10?6K?¹ (25–500 °C), vilket säkerställer termisk stabilitet och minimerar spänningar mellan materiallagren under bränncyklerna.
Materialets sammansättning gör det lämpligt för tandtekniskt arbete där precision i färgåtergivning är centralt. Det används för att bygga upp tandens form och säkerställa önskad färgmättnad enligt färgskalans D3-nyans.
Specifikationer:
Vikt: 15 g
Färgkod: D3
Materialtyp: Lågsmältande porslin
Bränntemperatur: 770 °C (första dentinbränning)
Termisk utvidgningskoefficient (CTE): 9,0 x 10?6K?¹ (25–500 °C)
Användningsområde: Veneering av helkeramiska skelett, särskilt litiumdisilikat