Produktbeskrivning
Celtra Ceram Dentin är ett lågsmältande fasadporslin anpassat för helkeramiska konstruktioner, inklusive litiumsilikat och litiumdisilikat. Materialet används för att bygga upp tandens dentinstruktur och ge restaureringen rätt färgintensitet och djup.
Materialet är optimerat för god vidhäftning direkt på underlaget, vilket eliminerar behovet av en separat wash-bränning vid användning på vissa keramiska skelett. Det har en termisk expansionskoefficient (CTE) på 9,0 x 10?6K?¹ (25–500 °C), vilket gör det kompatibelt med ett brett urval av keramer. Dentinmassan uppvisar hög färgstabilitet och formbeständighet även efter flera bränningscykler.
Systemet är utformat för att ge förutsägbara resultat genom en bränningstemperatur på 770 °C för det första dentinskiktet. Detta bidrar till en effektiv arbetsprocess på laboratoriet utan att kompromissa med materialets tekniska egenskaper.
Specifikationer:
Typ: Dentinporslin
Vikt: 15 g
Färgkod: 313
CTE (25–500 °C): 9,0 x 10?6K?¹
Bränningstemperatur: 770 °C (1:a dentin)
Användningsområde: Litiumsilikat, litiumdisilikat