- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Celtra Ceram Add-on Corr. C2 Medium 15g
Celtra Ceram Add-on Corr. C2 Medium 15g
Artnr: 235387TillverkareDentsply SironaTillv. artnrD615402508,50 kr
565,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Porslin |
|---|
Artnr: 235387
Celtra Ceram Add-on Corr. C2 Medium 15g
Produktbeskrivning
Celtra Ceram Add-on Correction C2 Medium är en lågsmältande korrigeringsmassa för finjustering av helkeramiska konstruktioner.
Denna leucitförstärkta fältspatskeram är specifikt utvecklad för användning på underlag av zirkoniumdioxidförstärkt litiumsilikat samt litiumdisilikat. Massan används för att addera material, korrigera form eller finjustera estetik efter den ordinarie bränningen.
Genom sin låga bränntemperatur och materialkomposition krävs ingen wash-bränning för att säkerställa vidhäftning mot underlaget. Massan uppvisar hög stabilitet och bibehåller sina egenskaper även efter flera bränningscykler. Materialet är utformat för att ge en naturlig ljusbrytning och färgåtergivning som integreras med den övriga protetiken.
Specifikationer:
Materialtyp: Leucitförstärkt fältspatsporslin
Färg: C2
Konsistens: Medium
Vikt: 15 g
Kompatibilitet: Zirkoniumdioxidförstärkt litiumsilikat (ZLS), litiumdisilikat
Egenskap: Lågsmältande, ingen wash-firing krävs