Produktbeskrivning
CAD/CAM PMMA Multilayer C3 är en disk av polymetylmetakrylat avsedd för framställning av temporära kronor och broar. Materialet är uppbyggt i fem lager för att efterlikna tandens naturliga färgövergångar från dentin till incisalt.
Disken är anpassad för bearbetning i CAD/CAM-fräsmaskiner med standardfäste (98,5 mm). Flerskiktsstrukturen ger en gradvis färgövergång direkt efter fräsning, vilket reducerar behovet av manuell efterbearbetning och infärgning.
Materialet uppvisar hög böjstyrka och mekanisk stabilitet, vilket gör det lämpligt för långtidstemporära konstruktioner. Det är biokompatibelt, plackresistent och kan poleras till hög glans. Materialet besitter fluorescerande egenskaper som efterliknar den naturliga tandens optiska egenskaper under varierande ljusförhållanden.
Specifikationer:
Material: PMMA (Polymetylmetakrylat)
Diameter: 98,5 mm
Tjocklek: 16 mm
Färg: C3 (VITA-skala)
Typ: Multilayer (5 lager)
Indikation: Temporära kronor och broar