Produktbeskrivning
TiBase B O 4.1 L är en titanbas framtagen för digital framställning av cementerade protetiska lösningar. Den fungerar som en länk mellan ett implantat och en CAD/CAM-tillverkad konstruktion för att säkerställa precision i passformen.
Denna titanbas är anpassad för användning med implantatsystemet Biomet 3i External Hex med en diameter på 4,1 mm. Produkten möjliggör en exakt digital avläsning och säkerställer en stabil koppling genom en metall-mot-metall-skruvförbindelse. Den prefabricerade komponenten bidrar till en standardiserad arbetsgång vid design och fräsning av patientanpassade distanser.
Systemet används vid framställning av singelrestaureringar i både över- och underkäke. Produkten levereras som ett komplett kit inklusive en tillhörande distansskruv. För användning krävs kompatibel mjukvara såsom CEREC SW 4.2 eller inLab SW 3.8 och senare versioner.
Specifikationer:
Typ: Titanbas för CAD/CAM
Kompatibilitet: Biomet 3i External Hex
Diameter: 4,1 mm
Material: Titan
Skruvstorlek: M2
Anslutningsstorlek: L
Inkluderade delar: Titanbas, distansskruv