- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Diverse CAD/CAM
- ScanPost BH 3,5 L
Webpris
ScanPost BH 3,5 L
Artnr: 248191TillverkareSIRONA Dental Systems GmbHTillv. artnr65328861 365,30 kr
1 517,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | styck |
|---|---|
| Produktgrupp | Diverse CAD/CAM |
Artnr: 248191
ScanPost BH 3,5 L
Produktbeskrivning
ScanPost BH 3,5 L är ett avtryckstopp utformat för digital registrering av implantatpositioner vid intraoral scanning. Det möjliggör en exakt överföring av implantatets läge i förhållande till omgivande tänder och mjukvävnad direkt till CAD/CAM-programvaran.
Produkten fungerar som en fysisk referenspunkt under den digitala avtryckstagningen. Genom att fästa komponenten på implantatet kan scannern identifiera den exakta positionen och vinkeln, vilket utgör grunden för konstruktion av skruvretinerade kronor eller individuella distanser i system som CEREC och inLab. Detta digitala arbetsflöde ersätter konventionell avtryckstagning med fysiska material.
Konstruktionen är optimerad för att ge tydliga referensytor för scannern, vilket underlättar korrekt datafångst. Avtryckstoppet är dimensionerat för att matcha specifika implantatanslutningar och diametrar för att säkerställa en stabil och korrekt passform under scanningsprocessen.
Specifikationer:
Kompatibilitet: BioHorizons
Diameter: 3,5 mm
Storlek: L
Användningsområde: Intraoral scanning
Systemkompatibilitet: CEREC, inLab
Innehåll: 1 st ScanPost, 1 st skruv
