Produktbeskrivning
Hybridkeramikblock för CAD/CAM-system med ett integrerat färg- och translucensförlopp. Materialet är utformat för framställning av permanenta dentala ersättningar där naturlig estetik och hållfasthet kombineras.
Blocket består av en dubbel nätverksstruktur där en keramisk struktur infiltreras av en polymer. Denna sammansättning resulterar i ett material som kombinerar keramikens stabilitet med polymerens elasticitet. Egenskaperna efterliknar naturligt dentin och ger en hög absorptionsförmåga av tuggkrafter, vilket minskar belastningen på den underliggande tandstrukturen.
Tack vare det integrerade färgförloppet i sex skikt kan ersättningar med naturlig gradient framställas utan behov av manuell karakterisering. Materialet är lämpligt för minimalinvasiva preparationer då det tillåter tunna väggtjocklekar utan att förlora stabilitet. Efter fräsning krävs ingen sintring eller bränning, vilket möjliggör färdigställande genom enbart polering. Blocket är anpassat för bearbetning i CEREC- och inLab-system.
Specifikationer:
Mått: 12 x 14 x 18 mm
Typform: EMC-14 (multiColor)
Färg: 4M2-HT
Material: Hybridkeramik (ca 86 % keramik, 14 % polymer)
Translucens: HT (High Translucency)
Antal per förpackning: 5 st