DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

optimill memosplint Version S 20mmx98mm

Artnr: 261235TillverkareDentona AGTillv. artnr42233
639,90 kr
711,00 kr

Exkl. moms

I lager

Specifikationer -

Förpackningsinnehållstyck
ProduktgruppCAD/CAM block
Artnr: 261235
optimill memosplint Version S 20mmx98mm

Produktbeskrivning

Denna memosplint-produktvariant är universellt lämplig för produktion av flexibla och fraktursäkra skenor av alla typer samt frästa interimrestaurationer tack vare sin ökade styvhet. Det klara termoelastiska materialet säkerställer hög estetik tack vare nästan osynliga cementstrukturer. Patienten är nöjd med det spänningsfria och omärkbara slitaget på restaurationen. Memosplintversion S finns också i olika tjocklekar och geometrier. Tandteknikern sparar avsevärd tid och får reproducerbara resultat tack vare den digitala tillverkningsprocessen. Memosplintmaterialet i båda versionerna är tydligt transparent och har en neutral smak. Det är mycket lätt att bearbeta och är kompatibelt med konventionella pulver-vätskesystem för manuella korrigeringar. Det är lämpligt för terapeutiska skenor såväl som reflex-, positionerings- och stabiliseringsskenor.

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma