Produktbeskrivning
Multilayer PMMA HW2 är en CAD/CAM-disk för framställning av temporära dentala protetiska ersättningar. Materialet är utformat för att användas vid fräsning av både enstaka kronor, broar och fullständiga käksegment.
Disken är uppbyggd av 13 infärgade lager som är sammanfogade utan synliga skarvar. Denna flerskiktsstruktur skapar en gradvis färgövergång som efterliknar den naturliga tandens estetik från dentin till incisalskär. Materialet har en integrerad fluorescens som bidrar till ett naturtroget utseende under olika ljusförhållanden.
PMMA-materialet kännetecknas av god färgstabilitet och mekanisk hållfasthet, vilket säkerställer stabila provisorier under behandlingstiden. Disken är optimerad för effektiv bearbetning i fräsmaskiner och materialet är enkelt att polera för att uppnå en slät yta med hög glans.
Specifikationer:
Typ: Multilayer PMMA
Diameter: 98,5 mm
Höjd: 16 mm
Färg: HW2
Antal lager: 13
Material: Polymetylmetakrylat (PMMA)
Användningsområde: Provisoriska kronor, broar och protessegment
Egenskap: Naturlig fluorescens, färgstabil