- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- CAD/CAM block
- KATANA ZR Disc HTML Plus C2 14mm 1St
KATANA ZR Disc HTML Plus C2 14mm 1St
Artnr: 259253TillverkareKuraray Europe GmbHTillv. artnr125-9192EU1 701,00 kr
1 890,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | styck |
|---|---|
| Produktgrupp | CAD/CAM block |
Artnr: 259253
KATANA ZR Disc HTML Plus C2 14mm 1St
Produktbeskrivning
KATANA Zirconia HTML Plus är en flerskiktad zirkoniumdioxid-disk för CAD/CAM-framställning av dentala ersättningar med hög hållfasthet och naturliga färgövergångar.
Disken har en flerskiktad struktur där färgnyanser och transparens är integrerade för att efterlikna naturlig tandsubstans. HTML Plus-serien kombinerar mekanisk styrka med estetiska egenskaper, vilket gör den lämplig för både singelkronor och brokonstruktioner i anteriora och posteriora områden.
Materialet är optimerat för effektiva processer och är kompatibelt med snabba sintringsprogram på 54 minuter. Disken kan sintras enligt samma program som serierna UTML, STML och YML, vilket möjliggör standardisering i laboratoriemiljön. Konstruktionerna uppvisar hög precision och färgstabilitet efter sintring.
Specifikationer:
Material: Flerskiktad zirkoniumdioxid
Färg: C2
Tjocklek: 14 mm
Sintringstid: Från 54 minuter
Användningsområde: Kronor och broar
Ljustransmittans: Ca 45 % (vid 1,0 mm tjocklek)