- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- CAD/CAM block
- IPS e.max CAD PrograMill LT C4 C14 5st
Webpris
IPS e.max CAD PrograMill LT C4 C14 5st
Artnr: 254489TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr6865282 314,80 kr
2 572,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | CAD/CAM block |
|---|
Artnr: 254489
IPS e.max CAD PrograMill LT C4 C14 5st
Produktbeskrivning
IPS e.max CAD PrograMill LT är ett litiumdisilikatblock avsett för framställning av helkeramiska protetiska konstruktioner via CAD/CAM-teknik. Blocket är optimerat för digitala arbetsflöden i PrograMill-systemet.
LT-block (Low Translucency) har en lägre ljusgenomsläpplighet jämfört med HT-block, vilket gör dem lämpliga för framställning av större ersättningar som kronor i det posteriora området. Materialet har en böjhållfasthet på 530 MPa efter fullständig kristallisation.
Blocken i storlek C14 är utrustade med fäste anpassat för PrograMill-frässystem. Vid bearbetning är materialet i ett förkristalliserat, blåaktigt tillstånd för effektiv fräsning och kontroll av passform. Efter bearbetning genomgår restaureringen en kristallisationsprocess i en keramugn, där materialet når sin slutgiltiga styrka och färgton.
Specifikationer:
Material: Litiumdisilikat-glaskeramik
Translucens: LT (Low Translucency)
Färg: C4
Storlek: C14
Användningsområde: Kronor, inlays, onlays, fasader
Antal: 5 st
