Produktbeskrivning
Initial LiSi Block CEREC 14 är ett färdigkristalliserat litiumdisilikatblock utvecklat för CAD/CAM-baserad tandvård. Genom att blocket är fullt kristalliserat vid leverans kan restaurationer färdigställas direkt efter fräsning utan behov av efterföljande bränning i ugn.
Materialet bygger på HDM-teknologi (High Density Micronisation), vilket resulterar i en tät mikrostruktur. Detta bidrar till hög slitstyrka och möjliggör fräsning med god kantskärpa och jämna marginaler. Denna teknik minskar risken för urflisning under bearbetningsprocessen.
Efter fräsning kan ytan poleras direkt för att uppnå önskad glans och estetik, vilket förenklar arbetsflödet vid stolen. Färgskalan BL är särskilt framtagen för att möta behovet av ljusa restaurationer i blekta nyanser. Blocken är optimerade för användning i CEREC-system och storlek 14 är anpassad för framställning av enskilda kronor.
Specifikationer:
Material: Litiumdisilikat (färdigkristalliserat)
Systemkompatibilitet: CEREC
Storlek: 14
Färg: BL (Bleach)
Förpackningsstorlek: 5 st