- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- CAD/CAM block
- Empress CAD Cerec/InLab LT BL2 I12 5St
Empress CAD Cerec/InLab LT BL2 I12 5St
Artnr: 77592TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr6025831 143,90 kr
1 271,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | BL2 |
|---|---|
| Storlek | I12 |
| Förpackningsinnehåll | 5 styck |
| Produktgrupp | CAD/CAM block |
Artnr: 77592
Empress CAD Cerec/InLab LT BL2 I12 5St
Produktbeskrivning
CAD/CAM-block för framställning av helkeramiska inlägg, onlays, fasader och kronor. Materialet är utformat för att efterlikna den naturliga tandstrukturen och integreras i den befintliga tandraden.
Blocken består av leucitförstärkt glaskeramik som bearbetas genom fräsning i CEREC- eller inLab-system. Materialet har en böjhållfasthet på 185 MPa och har en lång dokumenterad klinisk användning för protetiska ersättningar.
Denna variant har låg translucens (LT), vilket ger en balans mellan ljusbrytning och opacitet. Egenskapen gör blocken lämpliga för större restaurationer där det finns ett visst behov av att maskera underliggande tandsubstans. Efter fräsningsprocessen färdigställs restaurationen genom manuell polering eller karakterisering med färg och glasyr.
Specifikationer:
Material: Leucitförstärkt glaskeramik
Färg: BL2
Storlek: I12
Translucens: LT (Low Translucency)
Böjhållfasthet: 185 MPa
Antal: 5 st
Systemkompatibilitet: CEREC / inLab