- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- CAD/CAM block
- CEREC Tessera Abutment LT A1 A16 L 3St
CEREC Tessera Abutment LT A1 A16 L 3St
Artnr: 255183TillverkareDentsply SironaTillv. artnr53654322052 217,60 kr
2 464,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | CAD/CAM block |
|---|
Artnr: 255183
CEREC Tessera Abutment LT A1 A16 L 3St
Produktbeskrivning
Dessa glaskeramblock i litiumdisilikat är utformade för framställning av keramiska komponenter till tvådelade hybriddistanser. Materialet används primärt för singeltandsrestaurationer där den frästa delen cementeras på en titanbas.
Arbetsflödet effektiviseras genom korta processtider för kristallisering och glasering. Materialet har en biaxiell böjhållfasthet som överstiger 700 MPa, vilket ger hög strukturell stabilitet och minskar risken för frakturer eller kantskador under belastning. Blocken i utförandet med låg translucens (LT) är framtagna för att balansera ljusgenomsläpp och täckförmåga, vilket underlättar estetisk integration med patientens naturliga tandsubstans.
Genom att kombinera snabb bearbetning med hållfasthet kan restaurationer färdigställas med precision i digitala arbetsflöden. Storleken A16 L är anpassad för att ge tillräcklig volym för distanskonstruktioner vid de flesta indikationer för singeltänder.
Specifikationer:
Material: Litiumdisilikat-glaskeramik
Böjhållfasthet: >700 MPa (biaxiell)
Translucens: LT (Low Translucency)
Färg: A1
Storlek: A16 L
Användningsområde: Hybriddistanser för singeltandsrestaurationer
Antal per förpackning: 3 st