- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- CAD/CAM block
- CERASMART 270 14 Universal B1 HT 5St
Webpris
CERASMART 270 14 Universal B1 HT 5St
Artnr: 257998TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr100014281 510,20 kr
1 678,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | CAD/CAM block |
|---|
Artnr: 257998
CERASMART 270 14 Universal B1 HT 5St
Produktbeskrivning
Detta hybridkeramiska CAD/CAM-block är utvecklat för framställning av permanenta, indirekta restaurationer. Materialet kombinerar egenskaper från både keramik och komposit för att balansera hållfasthet med flexibilitet.
Konstruktionen består av täta och finfördelade partiklar, vilket ger hög precision under fräsningsprocessen och underlättar efterföljande polering till hög glans. Materialet har hög brotthållfasthet och god motståndskraft mot nötning, vilket gör det lämpligt för kliniska applikationer som kronor, inlägg, onlays, fasader samt restaurationer på implantat.
Denna variant i HT-utförande (High Translucency) har en hög ljusgenomsläpplighet som bidrar till ett naturligt estetiskt resultat genom god ljusspridning. Den universella fattningen säkerställer kompatibilitet med de flesta standardiserade frässystem på marknaden.
Specifikationer:
Material: Hybridkeramik
Storlek: 14
Färg: B1
Translucens: HT (High Translucency)
Fattning: Universal
Antal per förpackning: 5 st
